Ceremoniał szkolny
Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w
Sierosławicach
I Wstęp
Mając na względzie prawidłowy rozwój intelektualny i moralny młodego pokolenia, w trosce o jego właściwą postawę, którą cechować powinien patriotyzm i umiłowanie ojczyzny, szacunek dla symboli i barw narodowych, szanując tradycje i zwyczaje panujące w szkole, został opracowany ceremoniał naszej szkoły.
Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności. ( Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty)
II Uroczystości
III Poczty sztandarowe w szkole
Sztandarami w naszej placówce opiekują się dwa poczty sztandarowe ( 3 osoby z SP, 3 osoby z Gim. oraz drugie składy rezerwowe), wybrane spośród osób zaproponowanych przez Radę Pedagogiczną.
Sztandary będą uczestniczyć w najważniejszych uroczystościach szkolnych (wymienionych powyżej) oraz poza szkołą na zaproszenie innych szkół i instytucji.
W przypadku gdy poczty sztandarowe uczestniczą w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszonych żałobą narodową, sztandary powinny być ozdobione czarnym kirem.
Sposób udekorowania flag kirem: wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w połowie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie jest określona szerokość kiru.
Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej.
Podczas dłuższych przemarszów dopuszcza się możliwość trzymania sztandarów na ramieniu.
W czasie uroczystości kościelnych sztandary są wprowadzane i wyprowadzane bez podawania komend. Podczas wprowadzania sztandarów wszyscy wstają.
W trakcie Mszy Św. lub innej uroczystości członkowie pocztów sztandarowych nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji „ Baczność” lub „ Spocznij”.
Pochylenie sztandarów pod kątem 45° do przodu w pozycji „ Baczność” następuje w sytuacjach:
Chorążowie oraz asysta powinni być ubrani na galowo:
Insygnia pocztu sztandarowego:
Insygnia pocztów sztandarowych przechowywane są w gablotach.
Całością spraw organizacyjnych pocztów zajmują się opiekunowie Samorządów Uczniowskich obu szkół.
IV Opis zachowania uczniów w trakcie oficjalnych
uroczystości
Osoba prowadząca uroczystość podaje komendę:
Uczniowie bez nakryć głowy zachowują postawę zasadniczą. Poczty sztandarowe wchodzą na miejsce uroczystości. Jeśli droga przemarszu jest wąska, poczet może iść „ gęsiego”, przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku. W trakcie przemarszu wszyscy stoją w wyznaczonym miejscu. Poczet zatrzymuje się także w wyznaczonym miejscu przodem lub bokiem do zgromadzonych i podnosi sztandar do pionu. Po wprowadzeniu sztandaru prowadzący podaje kolejną komendę
Odśpiewany lub odtworzony zostaje hymn państwowy. Zgodnie z istniejącym prawem jest to „ Mazurek Dąbrowskiego”. Hymn państwowy wykonywany jest w czasie uroczystości państwowych, rocznic świąt narodowych. W trakcie hymnu sztandar jest pochylony pod kątem 45°. Po odśpiewaniu ( wysłuchaniu) hymnu prowadzący podaje następną komendę:
„ Poczty sztandarowe sztandary szkół wyprowadzić”.
Zachowanie młodzieży i czynności pocztów są analogiczne do sytuacji wprowadzania pocztów.