Lekcja patriotyzmu i …. bezpieczeństwa.
W piątek 26 października 2012 roku, uczniowie klas IV – VI wraz z nauczycielami wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych za Ojczyznę. Uroczystości patriotyczne miały nietypową formę – odbył się bieg sztafetowy oraz masz pamięci, a zostały zorganizowane po „tamtej” stronie Wisły.
W przeddzień wyjazdu wszyscy trochę się niepokoili z powodu niezbyt optymistycznej prognozy pogody. Na szczęście rankiem zza chmur wyjrzało słońce, chociaż było dość chłodno. Delegacje szkół z Drwini, Grobli i Sierosławic spotkały się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Świnirach.
Na początku miał miejsce terenowy bieg sztafetowy, w którym uczestniczyło po 9 uczniów z każdej szkoły. Tym razem – pomimo doskonałej kondycji i ambicji „naszych” – Sierosławice nie były pierwsze.
Ale dzięki tej wizycie uczniowie mogli się przekonać, że szkoła w Sierosławicach znajduje się na wprost szkoły w Świniarach, a budynek rosyjskiego urzędu celnego po naszej stronie – ma swój odpowiednik za Wisłą w postaci ruin byłej austriackiej celnicy.
Biegowi sztafetowemu kibicował i nagrody wręczał gość honorowy spotkania, profesor Włodzimierz Bernacki, który również – po zakończeniu zmagań sportowych – uczestniczył wraz z młodzieżą w marszu pamięci. Celem kilkukilometrowej pieszej wędrówki był cmentarz w Grobli, na którym spoczywają żołnierze – uczestnicy walk z okresu pierwszej wojny światowej.
Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sierosławicach, uczestniczących w konkursie „Odblaskowa szkoła”, wspólny marsz przez Świniary i Groblę był dobrą okazją do propagowania akcji wśród mieszkańców tych miejscowości oraz kierowców. Przy sposobności uczniowie mogli się nauczyć, jak należy prawidłowo poruszać się w zorganizowanej grupie oraz sprawdzić, czy wyposażenie w elementy odblaskowe pozwala czuć się bezpieczniej na drodze publicznej.
Po odtarciu do cmentarza uczestnicy marszu zgromadzili się obok grobów poległych żołnierzy. Prof. Bernacki przedstawił krótką historię walk o niepodległość, rozegranych na tym terenie. Podkreślił, że dzięki bohaterstwu ich uczestników mogą dzisiaj stać obok siebie potomkowie mieszkańców byłego zboru austriackiego i rosyjskiego; to im zawdzięczamy,
że jesteśmy Polakami.
Następnie, po odśpiewaniu hymnu państwowego, młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach bohaterów.
Leave a Comment