Turystycznym szlakiem Chęcin i okolic
W ramach programu Poznaj Polskę dla klas I-III zorganizowano wycieczkę edukacyjną do Chęcin i okolic.
Najbliższe okolice Chęcin oferują piękny krajobraz, bogactwo przyrody, historię i świat nauki. Przekonaliśmy się o tym zwiedzając Jaskinię Raj. Jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Obok Jaskini Raj w Chęcinach powstało nowoczesne, multimedialne Centrum Neandertalczyka, w którym zobaczyć można było niezwykle realistyczne postaci w skórach, przedstawiające naszych przodków – neandertalczyków oraz mamuty – zwierzęta, które im na co dzień towarzyszyły.
Kolejne miejsce i kolejne atrakcje to zwiedzanie ruin średniowiecznego gotyckiego zamku królewskiego z XIV wieku, wznoszącego się ponad miastem na Górze Zamkowej w Chęcinach oraz miasteczka i jego zabytków pod opieką wspaniałego przewodnika p. Dominika. Monumentalna budowla, przypominająca okręt na skale, to świadek huku armat podczas wojennych zawieruch, uroczystych uczt na cześć królów i królowych oraz tygodniowych jarmarków w Chęcinach.
Niemal tuż obok, zaledwie 5 km od zamku, we wsi Tokarnia znajduje się jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji województwa świętokrzyskiego tj. Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni. Wszystkie domy, chaty i chałupy, sklepy, szkoła, wiatrak i dworek przeniesione do skansenu to miejsca, w których można poczuć niepowtarzalny sielski klimat dawnej polskiej wsi. Dzieci z autentyczną ciekawością zaznajamiały się z historią, zadając mnóstwo pytań przewodnikom.
Dwie godziny później nasi uczniowie przenieśli się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach. To drugi co do wielkości, po warszawskim Centrum Kopernik, park nauki w Polsce. Powstał w otoczeniu przepięknego parku pałacowego na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. W Centrum Leonardo da Vinci wszystkie eksperymenty naukowe można przeprowadzić samemu, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Na stanowiskach interaktywnych można zabawić się w malowanie dzieł Leonarda czy konstruowanie wynalazków. To miejsce niesamowitej inspiracji, twórczego działania i zabawy pobudzającej aktywność dzieci.
Mnóstwo wiedzy i wrażeń zdobyli nasi uczniowie dzięki ciekawym wyjazdowi na piękną ziemię świętokrzyską.
(tekst Anetta Kaczmarczyk)
Leave a Comment