Pacepainting- Warsztaty plastyczne w Koszycach
W dniu 14 grudnia 2015r. grupa uczniów z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Sierosławic pod opieką p. Anetty Kaczmarczyk i Małgorzaty Parwy-Kowalczyk brała udział w kolejnym spotkaniu w ramach projektu Edukacja kulturowa społeczności małopolskiej poprzez cykl warsztatów plastycznych – Pacepainting w Polsce i w Norwegii.
Pierwsza część spotkania odbyła się w Muzeum Ziemi Koszyckiej. Uczestników powitał Wójt Gminy Koszyce p. Stanisław Rybak. Pani dyrektor Katarzyna Wawrzeń, koordynator naszego projektu w skrócie przedstawiła tegoroczne dokonania naszej młodzieży. Kolejnym punktem spotkania było wysłuchanie wykładu i obejrzenie prezentacji multimedialnej artysty malarza, grafika i opiekuna studentów krakowskiej ASP Marcina Czai. Prezentacja pt. ,,Wielokulturowość w sztuce” była inspiracją do późniejszych warsztatów plastycznych. Pan Marcin Czaja głownie skupił się na światowym malarstwie przedstawiającym temat kultury żydowskiej. Po wysłuchaniu wykładu zwiedzaliśmy Muzeum, które w swej historii było budynkiem synagogi. Muzeum posiada trzy działy ze stałymi ekspozycjami: dział archeologiczny, historyczny i etnograficzny oraz tymczasową ekspozycję obrazów malarza i grafika Pana Pawła Olchawy. Gościem spotkania zaproszonym przez p. wójta Rybaka był p. Jarosław Zatorski, były burmistrz Chmielnika. Gość przedstawił nam swoją prezentację projektu którego był współtwórcą. Projekt ten dotyczył „odrodzenia” się kultury żydowskiej i odrestaurowanie synagogi w Chmielniku. Na zakończenie wystąpił zespół taneczny „Kamea” z Chmielnika. Oglądaliśmy piękny popis tańców młodych dziewcząt do melodii żydowskich. Druga część dnia odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej. Tam odbyły się warsztaty malarskie. Opiekunem artystycznym przez cały czas pracy twórczej był pan Marcin Czaja, który wiernie służył pomocą i był zachwycony tym, że młodzież dzisiejsza ma możliwość udziału w takich projektach.
Nasze spotkania wprowadzają uczestników projektu w coraz to nowe umiejętności tworzenia, odbioru i interpretacji dzieł sztuki. Spotkania z ciekawymi ludźmi wzbogacają wrażliwość artystyczną i emocjonalną młodych ludzi. Szkoda, że projekt powoli zbliża się do końca…
Anetta Kaczmarczyk