Wycieczka do Krakowa
W czwartek 8 października uczniowie klas II i III przenieśli się w czasy średniowiecznego Krakowa.
Na Placu Matejki powitała nas pani Paulina – przewodniczka w stroju średniowiecznej damy. Niespodzianką były elementy średniowiecznych strojów dla wszystkich uczestników wycieczki; chłopcy ubrali peleryny, dziewczynki zaś wianki. Za pomocą czarodziejskiego zaklęcia przenieśliśmy się w czasie. Nasza wędrówka to Droga Królewska.
Zwiedzaliśmy Barbakan słuchając bardzo ciekawych informacji. Atrakcją były „średniowieczne zabawy” wewnątrz Barbakanu, m.in. bitwa na piankowe miecze, gra średniowieczną piłką, łuki i kusze. Szliśmy ul. Floriańską i dowiadywaliśmy się jakie były sposoby leczenia w tamtych czasach. Kolejna atrakcja to zwiedzanie Murów miejskich. Na Rynku Głównym poznaliśmy kolejną legendę o rycerzach zaklętych w gołębie, bawiliśmy się „ucztując” i zabawiając wzajemnie, a pod wieżą ratuszową składaliśmy hołd parze królewskiej wybranej spośród nas. Kolejny przystanek to Uniwersytet Collegium Maius, gdzie studiował znany nam już uczony Mikołaj Kopernik. Bardzo ciekawa dla nas okazała się ulica Kanonicza, najstarsza z ulic tego miasta. Słuchając historycznych ciekawostek wchłanialiśmy atmosferę tamtych czasów. Jako, że w poprzednim roku zwiedzaliśmy już komnaty zamkowe, w tym roku wybraliśmy jedynie spacer po wzgórzu wawelskim oraz na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Pani Paulina przekazała nam znów mnóstwo ciekawych informacji. Kolejna niespodzianka tego dnia to zejście krętymi schodami wprost do ….jamy smoka wawelskiego i wysłuchanie w bajkowym klimacie legendy krakowskiej. Koniec naszej trasy to deptak nadwiślański przed Smokiem Wawelskim i otrzymanie dyplomów najbardziej dworskiej damy i najbardziej dworskiego rycerza. Przed kolejnymi atrakcjami był czas na zakup pamiątek.
W drugiej części wycieczki powitała nas pani Magda – instruktorka warsztatów plastycznych. Zaprosiła nas do swojej pracowni. Tam odbyły się dwugodzinne warsztaty ceramiczne poprzedzone prezentacją inspirującą nas do wykonania smoka z gliny. Poznaliśmy podstawy techniki wykonywania figurek z tego nietypowego dla nas materiału plastycznego. Nasze prace pozostały na jakiś czas. Tam wyschną i następnie będą wypalone w specjalnym piecu. Nie możemy się doczekać kiedy przyjadą do naszej szkoły.
Na tej wycieczce poznaliśmy Kraków z zupełnie innej strony niż do tej pory. Pani przewodnik przygotowała naprawdę wiele fajnych i ciekawych informacji dla nas. Dzięki strojom w których chodziliśmy po ulicach Krakowa, naprawdę wczuliśmy się w klimat tamtych czasów.