Peacepainting w Hebdowie
4 listopada Hebdów był miejscem artystycznej inspiracji dla uczniów ze szkoły w Sierosławicach (szkoły podstawowej i gimnazjum) oraz młodzieży z Proszowic, Myślenic, Starego Sącza, Białego Dunajca, Koszyc i Miechowa w ramach programu „Edukacja kulturowa społeczności małopolskiej poprzez cykl warsztatów – Peacepainting w Polsce i Norwegii”. Mieliśmy okazję przez kilka godzin przebywać w klasztornych murach hebdowskiego Sanktuarium oraz kompleksu przyklasztornego Centrum Wiara i Kultura. A jest on miejscem prawdziwie wyjątkowym i inspirującym wielu artystów…
Warsztaty rozpoczęły się o godz. 10.00. Powitał nas ojciec Eugeniusz Grzywacz, gospodarz hebdowskiego klasztoru. Przybliżył nam historię tego miejsca oraz wprowadził nas w temat. „Dzień dzisiejszy będzie dla Was nie tyle pracowity co twórczy. Tworzenie daje poczucie piękna, piękno z kolei daje poczucie szczęścia… ” Ojciec Eugeniusz oddał głos artyście malarzowi – panu Kamilowi Moskowczenko. Pan Kamil pochodzi z Proszowic, uczęszczał do Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu, studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i tam też jest asystentem. Uczy i ocenia studentów ASP.
Tak się złożyło, że p. Kamil Moskowczenko przygotował wystawę swoich obrazów w Centrum Wiara i Kultura i będzie ona prezentowana od 4.XI.-18.XI. pt „Zdarzenie identyczne z naturalnymi”. Opowiedział o swojej wystawie i swoich pracach. Przygotował młodych ludzi do tworzenia, odbioru i interpretacji dzieł sztuki. Następnie młodzi artyści obejrzeli wystawę dotychczasowych prac oraz kompleks klasztorny z jego historią. Wysłuchano także prelekcji pana Kamila na temat mitów i legend norweskich oraz wysłuchano kilku z nich.
Po pysznym obiedzie rozpoczęły się warsztaty malarskie w zabytkowych korytarzach. Był to dzień wyrażania poprzez sztukę własnych emocji i wrażeń. W sposób abstrakcyjny przedstawiano usłyszane mity i legendy norweskie.
Ostatnim punktem było przeniesienie sztalug i prac do namiotu oraz podsumowanie dzisiejszego dnia. Pan Kamil gratulował prac i zachęcał do dalszego rozwoju twórczego naszej młodzieży. Podziękowaliśmy również gospodarzom (pani dyrektor) CWiK za gościnę w tak urokliwym miejscu. Przez dwa tygodnie wystawione będą również prace dzieci i młodzieży. Z uwagi na ich ilość – ok. 80! Wszystkie znajdują się w namiocie na terenie Centrum WiK oczywiście do oglądania. Zapraszamy
Anetta Kaczmarczyk Małgorzata Parwa – Kowalczyk